Spousta studentů či čerstvých absolventů brečí, jak nás nikdo nezaměstná, protože nemáme dostatek praxe, a ženy jsou navíc podezírány, že během následujících měsíců zaručeně otěhotní. Naopak, firmy nás milují! Přečtěte si, proč tomu tak je. Článek je psán s velkou nadsázkou, tedy ho s nadsázkou i čtěte, má vás motivovat a povzbudit k akci - absolventi jsou prostě skvělí a žádoucí.

 

Jsme levní.

Absolventovi bez praxe prostě nikdo nemusí dát moc peněz. Ani tomu s praxí, protože je to pořád jenom absolvent.

 

Jsme naivní.

Opouštíme vysokou školu plní ideálů, nadšení a plni energie, kterou hodláme věnovat práci. Zaměstnavatel toho hodlá zneužít co nejvíce, než přijdeme o iluze a bude pozdě.

 

Jsme snaživí.

Ve snaze vybudovat si nějakou pozici jsme ochotni leccos obětovat pro práci. I této vlastnosti se snaží zaměstnavatelé využít, dokud ještě máme iluze.

 

Jsme nadšení.

Léta tvrdé dřiny nás ještě nesemlela, dosud jsme nerezignovali  a nepodlehli jednotvárnosti.. Zatím máme radost, že vůbec nějakou práci máme, a chodíme do ní rádi.

 

Jsme tvární.

Co je lepší než mladý a nezkušený absolvent, kterého si můžeme vychovat k obrazu svému? Ostřílený pracant s předchozími pracovními návyky a zlozvyky už se bude vychovávat hůř.

 

Jsme kreativní.

Plni nadšení přicházíme s novými nápady a zlepšováky, zcela nepostihnuti rutinou, která je pracujícím sobě vlastní.

 

Jsme moderní.

A rozumíme si s moderními technologiemi. Kdo jiný vám dokáže lépe spravovat sociální sítě, než člověk, který na nich tráví většinu svého času a přesně ví, jaké příspěvky mají největší úspěch?

 

Jsme bez závazků.

Nemáme manžela očekávajícího doma teplou večeři, děti, které je nutné včas vyzvednout ze školky, a ve většině případů ani psa, kvůli kterému bychom museli úderem páté opustit kancelář a běžet ho vyvenčit. Jsme ideální zaměstnanci pro přesčasy.

 

Jsme mladí a krásní.

A to neopomíjejme, kdo by nechtěl mít na pracovišti takové fešáky a fešandy, jako jsme my?

 

Jsme levní.

To už sice padlo, ale coby hlavní důvod to přebije všechno ostatní. I kdyby nebyl žádný další důvod brát absolventa, tento bohatě stačí.

 

Markéta Bartoníčková & Kristýna Böhmová