Jak úspěšně roztočit kariéru

 

Ujasni si svoje talenty

 

Talent je něco, co má v sobě úplně každý. Je to naše vrozená výjimečnost, přirozený způsob chování a myšlení. Určitě jsi zažil situaci, kdy ti něco šlo samo od ruky, zatímco ostatní museli vyvinout mnohem více úsilí, že? Důležité na cestě k úspěchu je zvýšit povědomí o tvých talentech a rozvíjet je.

 

Náš tip: Vyber si pět lidí ze svého okolí, kterých si vážíš a kteří tě dobře znají. Doporučujeme, aby byli z různých oblastí tvého života. Popros je, aby odpověděli na následující otázky:

 

 • Co vnímáš jako mé silné stránky?
 • Na co mám podle tebe talent? V jakých činnostech vynikám?
 • V čem si myslíš, že bych měl na sobě pracovat?

Tyto otázky zašli prostřednictvím mailu, ať mají tvoji známí dostatek času si odpovědi promyslet. Samozřejmě nezapomeň zmínit, proč je to pro tebe důležité.

 

Jdi za tím, co tě baví a na co máš talent

 

Vzpomínáš si na moment, kdy jsi musel ve škole psát seminárku, která tě nebavila, nešla ti a prostě jsi měl chuť se na to vykašlat? Teď si představ, že bys tohle dělal kus svého života v práci. Věříme, že člověk dosahuje tím většího úspěchu, čím více ho práce baví a má na ni nadání. A hlavně věříme, že si takovou práci každý může najít! Takže co tě baví a jde ti?

 

Náš tip:

 

1) Každý den (v průběhu jednoho týdne) si na papír zapiš tři činnosti, které tě tak bavily, že ses při nich cítil velmi šťastně a naplněně. Pomoci ti mohou následující otázky:

 

 • Do čeho jsem byl dnes zapálený? Co mě bavilo a měl jsem z toho radost?
 • Při jaké činnosti jsem dnes ztratil přehled o čase?
 • Kdy a kde jsem dnes zažil pocit nadšení?

 

Snaž se být co nejvíce konkrétní a popiš, co bylo důvodem tvé spokojenosti.

 

2) Věnuj teď chviličku sám sobě, udělej si pohodlí a vezmi si zodpovězené otázky od svých známých.

 

 • Sepiš si seznam svých talentů, které si myslíš, že máš, a zároveň je zmiňovali ostatní. Možná, že některé jsou ještě nerozvinuté, ale ty víš, že tam někde jsou J
 • Vyber z nich pět, ve kterých jsi opravdu výjimečný a zároveň je můžeš využít v rámci činnosti, která tě baví. Poté je seřaď podle důležitosti a intenzity.
 • Nakonec si odpověz na následující otázky:
  • Využívám svých 5 nejsilnější talentů na 100 %? Proč?
  • Který ze svých talentů jsem doposud úspěšně nevyužil? Co mě omezuje, abych tento talent využil naplno?
  • Jak můžu svůj talent rozvinout naplno v rámci činnosti, která mě baví?

 

 

Talent a co dál?

 

Dej svému CV ducha!

 

Víš, kolik životopisů se dostane personalistovi denně pod ruku? Desítky, někdy i stovky.

 

Personalist(k)u by mělo tvé CV zaujmout do několika vteřin od jeho otevření, a co si budeme nalhávat – jak vypadá na první pohled zmůže více než obsah samotný. Tvým cílem je zviditelnit se v hromadě podobných fontů, barev, zkušeností a nedejbože uniformních Europassů. Zejména pokud se hlásíš na kreativnější pozice.

 

Jak to ale udělat, pokud zrovna neoplýváš nadáním na grafický design, tvůj čas je omezený a Malování či PowerPoint ti nenabízí dostatek možností?

 

Stačí chvíli googlovat a můžeš narazit na podobné projekty, jako je např. www.kickresume.com, slovenský startup, který dá tvému CV během pěti minut nový originální oblek. Navíc si ho zde můžeš uložit a kdykoli a odkudkoli změnit jeho obsah i design. A co je nejlepší – tato služba je zatím zcela zdarma.

 

A teď k tomu nejdůležitějšímu. Samozřejmostí je stručné, přehledné CV bez překlepů a gramatických chyb. I přesto se s takovými dennodenně setkáváme. Jak tomu zabránit? Lehce! 

 

 1. Zkontroluj si anglická slova a slovní spojení pomocí nástroje SpellChecker – www.spellchecker.net.
 2. Víc očí víc vidí, proto si nech CV zfeedbackovat také od pár přátel. Nebo využij konzultaci profesionálů z oboru – například u nás na dni otevřených dveří!

 

Buď v kontaktu

 

Věděls, že se každou vteřinu přihlásí na LinkedIn dva noví uživatelé? Neprošvihni tu svou!

 

Na LinkedInu se denně vyskytuje nespočet headhunterů z personálních agentur i firemních recruiterů. Ačkoli v době tvého studia se ti spíše nestane, že by tě někdo oslovil se skvělou pracovní nabídkou, je to pro tebe ideální místo na networking s personalisty a profesionály z různých kruhů.

 

Nalinkuj se do diskuzí z oboru, sleduj nejnovější články opinion leaderů, followuj společnosti, které tě zajímají, a seznam se prostřednictvím LinkedInu s jejich organizační kulturou.

 

Začni už teď

 

Možná tomu sám nevěříš, ale tvoje kariéra nemusí nutně začít v call centru (no offense :)). V současnosti si stále více společností začíná vážit svěžího ducha, kreativity, inovativnosti a energie studentů. Proto poskytují možnost práce na part-time v oboru studia, s flexibilní pracovní dobou a možností směn i bez důrazu na předchozí zkušenost a praxi.

 

Můžeš také napsat bakalářku či diplomku na aktuální palčivé téma ve firmě. Závěry tvé práce mohou přispět k rozvoji, popřípadě nastartování změny v určitých oblastech. A co je hlavní, pro tebe to bude praktické a zajímavé téma, nejen teoretické polemizování. Po dokončení školy už budeš mít povědomí o chodu společnosti, prostředí, praxi, a pokud jsi šikovný, dveře pro nástup na hlavní pracovní poměr jsou ti otevřeny. Nemůžeme generalizovat a říkat, že to takto funguje všude. Minimálně u nás tomu tak však je.

 

Připrav se

 

Před samotným pohovorem si projdi na netu detailní informace o společnosti, vyhledej si nejčastější otázky u pohovoru a popřemýslej, jak bys na ně (pravdivě) odpověděl.

 

Na závěr pár praktických ukázek, na co se u kandidátů zaměřují třeba naši manažeři:

 

Miroslava Ambrožová (HR & Operations Manager)

 

Je pro mě důležité, aby kandidát uměl přemýšlet v souvislostech, byl optimistický, otevřený a oplýval zdravou pokorou.

 

Naďa Váková (Finance Support Manager)

 

Při pohovoru pokládám praktické/logické otázky, které mi ukážou, jak člověk myslí zejména v oblasti, kde není expertem.

 

Katerina Vavrova (Customer Support Agreement Manager)

 

Oceňuji zkušenost ze zahraničí a aktivní zapojení na projektech během školy.

 

 

HR tým Dixons Retail SSC

Michaela Priehodová, Marianna Barenčíková, Veronika Süssová

V případě dotazů nás kontaktuj na brnohr@dixonsretailssc.com