Než vyrazíte na Veletrh JobChallenge nebo na pohovor, tak byste si měli sesumírovat, co o sobě chcete a nechcete prozradit. Jsou věci, které vám můžou velmi pomoct a jiné naopak hodně ublížit. Jaké to jsou?

 

Představte se jako profesionál

Při seznámení s personalisty budete mít jen pár minut na to, abyste ho zaujali. Ukažte jim, že umíte být profesionální. Využijte k tomu elevator pitch – stručnou sebeprezentaci, kterou musíte stihnout během „jízdy výtahem“. Představte si to tak, že máte minutu nebo dvě na to, říct o sobě to nejdůležitější a nejzajímavější. Něco, co si zapamatují. Prozraďte koníčky, vyzdvihněte životní (studijní) úspěchy, i proč byste chtěli pracovat právě v dané firmě. Mluvte poutavě, používejte gesta a zkuste třeba zavtipkovat. To, že nemáte žádné velké pracovní zkušenosti a trochu pokulháváte v cizích jazycích si nechte prozatím pro sebe.

Vyzdvihněte své silné stránky

Pokud elevator pitch zabere, tak se o vás personalista začne více zajímat. Může se vás zeptat třeba na silné stránky. U pohovorů je to téměř jisté. Vybírejte takové, na které jste hrdí a nemá je každý. Jste cílevědomí a všechno dotáhnete do konce? Jste odolní vůči stresu nebo trpěliví? Zvládnete více věcí najednou? Super, po těchto vlastnostech zaměstnavatelé touží. Nezapomeňte ke každé vlastnosti zmínit i příklad, bude to pak působit důvěryhodněji. Např. „Vypomáhal jsem v rodinné firmě při korekturách, takže jsem pečlivý a zodpovědný.“ Naopak se vyhněte obecným odpovědím typu „Jsem přátelský a dochvilný“, to o sobě může říct každý.

Nepohořte na slabých stránkách

Teď se dostáváme k té zajímavější části a to slabým stránkám. Charakterizovali byste se jako problémového člověka, který potřebuje pomalejší tempo a nerad jedná s lidmi? No, tak pokud se představíte takto, tak budete práci hledat ještě nějaký ten pátek. Ze svých slabých stránek si zvolte takovou, která pro zaměstnavatele nebude až tak důležitá, a hlavně zmiňte, že na jejím odstranění pracujete. Nebo vyberte nedostatek, který je vlastně kladem. Mrkněte na pár příkladů:

  •  „Jsem puntičkář a všechno několikrát kontroluju. Zjistila jsem, že mě to občas zdržuje a tak se teď snažím kontrolovat pouze to, co je opravdu důležité.“
  • „Jako svůj největší nedostatek vidím důvěřivost. Vždycky si myslím, že mně ostatní říkají pravdu, ale už jsem se několikrát spletla. Teď jsem více ostražitá a důležité informace si ověřuji u více zdrojů.“ 

Hodnocení předešlé pracovní zkušenosti

Budoucí zaměstnavatele často zajímá, jak se vám líbilo na předchozí stáži nebo v práci. U této otázky se zaměřte na zkušenosti, které jste získali, co si z firmy odnášíte a jaké úkoly vám přišly nejzajímavější. Dejte si ale pozor na negativní hodnocení – především bývalého šéfa. Je jasné a především lidské, že vám něco nevyhovovalo, ale u prvotního seznámí a pohovorů se vyplatí držet jazyk za zuby. Zkrátka buďte milí a pozitivní.

Pracovní vytížení

Rádi byste nastoupili do firmy na částečný úvazek nebo stáž, ale potřebujete věnovat hodně času škole a kroužkům? Buďte opatrní v tom, jak si o volno řeknete. Podívejte se na dva příklady:

  • Ráda bych pracovala u vás ve firmě, ale v pondělí, středu a pátek odpoledne nemůžu. Jo, a v zimě jedu na dva týdny lyžovat, takže bych potřebovala volno.
  • Ráda bych pracovala u vás ve firmě. Můžu pracovat každé úterý a čtvrtek. Ve středu a pátek bych mohla docházet dopoledne. Pokud by bylo potřeba, tak můžu občas pracovat i o víkendech.

Taky na vás první příklad působí negativně? Na prvním setkání se snažte zaměstnavateli ukázat váš zájem. Většina firem po vás určitě nebude vyžadovat práci o víkendech. Touto nabídkou však dáte najevo, že o práci velmi stojíte. Co však o sobě určitě neprozrazovat hned na prvním setkání, jsou mraky naplánovaných dovolených. Je to sice důležité, ale zkuste to dávkovat postupně.

Základem úspěchu každé prezentace je poutavost. Vyvarujte se frázím, které používají všichni. Buďte pozitivní, usmívejte se, dívejte se do očí a aktivně se zajímejte o firmu, pro kterou byste chtěli pracovat. Připravte si otázky a jděte na to!