Personalisté se toho o vás chtějí dozvědět co nejvíce. Proto se nebojte se jim představit, a to ideálně pomocí tzv. elevator pitch. V krátké sebeprezentaci o sobě prozradíte vše důležité a HR pracovníkům ukážete, že znáte své silné stránky a víte, jak se prezentovat. 

Proč byste měli mít svůj elevator pitch?  

Elevator pitch je krátkým představení sebe sama, které trvá zhruba 20–60 vteřin. Právě slovo elevator, neboli výtah, je pro definici zásadní. Představte si, že jedete výtahem a přistoupí vedoucí vaší vysněné firmy. Už jste si říkali, jak by bylo skvělé, kdybyste se do ní dostali na stáž nebo v ní rovnou získali práci. Nastává situace: Teď, nebo nikdy. Máte chvíli na to, abyste vedoucího oslovili, představili se, řekli mu, co děláte a proč s ním vlastně mluvíte. Víte, co byste mu řekli?  

Elevator pitch se hodí pro nečekaná setkání i jako součást přípravy na výběrové řízení nebo pracovní veletrh. Když se personalistům nepředstavíte sami, stejně se vás na všechno zeptají, tak proč na ně neudělat skvělý první dojem a ukázat jim, že jste připravení. 

Co zmínit ve svém představení?  

Co chcete, aby si o vás lidé zapamatovali? Co by si měli po zaznění vašeho jména vybavit? Jaké znalosti, dovednosti a zkušenosti? Jak chcete na nové lidi zapůsobit? To jsou základní otázky, na které byste měli umět odpovědět. Aby se vám elevator pitch vytvářel co nejsnáze, zkuste při jeho tvorbě postupovat podle osnovy níže. 

  • Co vás dělá tím, kým jste?  
  • Na jaké úspěchy jste pyšní?   
  • Co jste doposud dokázali?  
  • Kde jste sbírali zkušenosti?   
  • Jaké jsou vaše silné stránky?   
  • Čeho byste chtěli v životě dosáhnout? A proč?  
  • Kam směřujete? Jaká je vaše vize?  

Elevator pitch si můžete připravit v celých větách, nebo jen odrážkách, pokud se nebojíte trochu improvizovat. Při tvorbě sebeprezentace si dejte pozor na slang nebo příliš odborná slova. I personalista používá odbornější termíny, ale co když danou činnost pojmenovává jinak? Nebo se do cizích slov zamotáte? To by mohlo vaše představení zkazit.  

Po sepsání vlastního představení si jej zkuste říct nahlas. Vyslovují se vám všechna slova snadno, nebo se u něčeho zadrháváte? Pokud ano, tak zkuste pojem vyměnit za jiný. Při představování naživo se vám také může stát, že se na chvilku tzv. zaseknete i na jednoduchém slově. S tím si ale nelamte hlavu. Ti, se kterými budete mluvit, ví, jaké to je být na vašem místě. Ocení vaši snahu i odvahu.