Veletrh je skvělá příležitost setkat se osobně se zástupci společností. Ty můžete ohromit svým CV, chováním i připravenými otázkami. Jediné, co by vám první dojem mohl zkazit, je nevhodný dress code. Jak to? Vystavovatelé hodnotí, jak se dokážete obléknout. Uvažují totiž dopředu a chtějí mít jistotu, že dokážete vhodně reprezentovat firmu. Jak se tedy správně obléknout, abyste nebyli až příliš formální, ale na druhou stranu zase nepůsobili dojmem, že vám na výběru oblečení vůbec nezáleželo?

Ideální dress-code? Business casual

Společensky a formálně, ale ne přehnaně – i tak by se dal charakterizovat styl oblékání skrytý pod pojmem Business casual. Stačí ho zadat do vyhledávače a ukáže se vám hromada obrázků, podle kterých se dá jednoduše inspirovat. Pro pány je  základem úspěchu košile a tmavé kalhoty. Slečny mohou vsadit na halenku a sukni pod kolena nebo tmavé kalhoty. Formálnost a střídmost jsou v tomto případě na místě. Krátké šaty do půli stehen, odhalený dekolt nebo mikina jsou vizitkou nepřipravenosti.

 

 

Boty dělaj člověka

Boty o vás prozradí mnohé. Říká se, že boty dělají člověka a podle toho se řídí spusta personalistů. Hlavní je aby byly čisté a neponičené. Důležité je také myslet na to, že byste se v nich sice měli cítit pohodlně, ale rozhodně není na místě sáhnout po oblíbených teniskách nebo obuvi s křiklavými vzory. I když zcela vyjadřují, kdo doopravdy jste. Velmi vysoké podpatky taky nejsou nejvhodnější volbou. Ideálně si vyberte polobotky, kozačky nebo mokasíny. Nezapomeňte, že by měly ladit se zbytkem outfitu, který si vezmete na sebe.

Mluvte vy, ne oblečení

Máte TO tričko s kapelou, které nosíte vlastně pořád a téměř nikdo vás nezná v ničem jiném. Možná vystavovatelé mají stejnou oblíbenou kapelu a dokonce i TO  tričko, ale i tak na zapůsobíte spíše elegantním outfitem, zkušenostmi a dovednostmi. Až pak se třeba rozpovídejte o své milované kapele.

Nepřehánějte to s extravagancí – zazářit by měla vaše osobnost, né vzor mopsíků na tyrkysových ponožkách čouhajících z vašich kalhot. A dámy pozor, černý nebo zelený lak na nehtech opravdu nepůsobí dobře! Zvolte raději střídmější barvu, která nebude drásat oči personalistů, když si s vámi budou třást rukou.

Ukočírujte barevnost

Milujete leopardí vzory, křiklavě růžovou a rádi (umělecky) kombinujete různé barvy? Dopřejte jim jeden den klidu a raději zvolte tmavší a neutrální barvy. Zde platí zlaté pravidlo, že méně je někdy více. To ale neznamená, že všechno, co není černé, necháte doma. Věnujte svou pozornost doplňkům. Místo školního batohu si vezměte business tašku nebo elegantní kabelku. Pečlivě si vyberte hodinky, opasek nebo šperky. Dodat šťávu vaší halence může i hezká brož. Že je to pro babičky? Omyl, teďka je to v módě!

Rozhodně netrpte pro krásu

Na veletržní ploše asi strávite nějakou dobu, možná i několik hodin. Rozhodně se vám tedy nevyplatí vzít si na sebe sice to nejhezčí, co ve skříni máte, ale zároveň to, z čeho byste se nejraději za hodinu vyslékli. Vybírejte si proto kousky, ve kterých se cítíte dobře a víte, že v nich vydržíte bez problémů celý den. Někteří mají tendence řídit se pravidlem „Pro krásu se trpí“, pamatujte si ale, že je vidět, když se člověk cítí nekomfortně. 

 

 

Přizpůsobte se ročnímu období a počasí

Někdy si člověk dává až tak moc pozor na to, co si chce obléknout, aby vypadal dobře a vše fungovalo, až se zapomene podívat ven z okna a sladit to s aktuálním počasím. Dá se čekat, že v druhé polovině listopadu venku může být od větrné plískanice přes závěj sněhu až po poslední záblesky babího léta. Než tedy vyrazíte z domovních dveří, zkuste se zamyslet, jestli vaše bílé polobotky v dešti neutrží pár cákanců od bláta nebo jestli vám jen v halence nebude na výstavní ploše chladno. Na Veletrhu JobChallenge je k dispozici šatna, tak si můžete být jisti, že o vaši bundu, kabát nebo sako bude s láskou postaráno.

Přijďte čistě a upraveně

 

Nejen zablácené boty, ale i nevyžehlená košile nebo oprýskaný lak na nehtech jsou detaily, kterých si personalisté za stánky všímají. Také se vám nevyplatí se řítit přes celé město a zachraňovat situaci na toaletách silným parfémem a papírovými kapesníky. Čím upraveněji a klidněji dorazíte, tím větší sebevědomí z vás bude čišit. Pokud byste přece jen potřebovali se trochu přikrášlit, navštivte přímo na veletržní ploše stánek od Mary Kay, kde se o vaši vizáž postarají odbornice.