Pro personalisty už dávno nejsou nejdůležitější tabulky a výkazy. Teď jste pro ně mnohem zajímavější vy sami. Je pro ně důležité, jak se jejich firma před uchazeči prezentuje a vaše vzájemné setkání na veletržní ploše proto rozhodně není jen o tom, abyste se představili vy zástupcům společnosti, ale také o jejich prezentaci před vámi. Všímejte si, jak se k sobě zaměstnanci chovají, zda mají určitý dress code a zda se vám celkově atmosféra na vybraném stánku líbí. To vám může prozradit, zda byste v dané společnosti chtěli pracovat, nebo ne.

Stejně tak jsou ale pro vás stále víc zajímavější i personalisté. Představují totiž prostředníky mezi vámi a vašimi nadřízenými a starají se o to, abyste byli ve své práci spokojení, měli dostatek prostoru pro rozvoj a kariérních příležitostí.

Většina personalistů, se kterými se setkáte na stáncích vystavovatelů na Veletrhu JobChallenge a později i při vstupních pohovorech, jsou zvídaví lidé. Proč? Protože vás chtějí osobně oslovit, odhalit, co vás motivuje v práci a co od svého zaměstnavatele očekáváte. Bez toho vám nemůžou nabídnout tu nejvhodnější pozici.
Mohou být jako živoucí detektory lži

Personalisté si nevybírají nové posily do týmů jen na základě životopisů. Proto se s vámi chtějí potkat osobně. Důležitý pro ně je váš přístup, zájem i vyjadřování. To ale neznamená, že pokud se při představení zakoktáte, tak jste vyřízení a nemáte šanci. Oni moc dobře ví, že budete nejspíš nervózní a naopak ocení, že jste překonali svůj strach a rozhodli se je oslovit.

Může se zdát, že personalisté mají nějaký šestý smysl a ví i to, na co zrovna myslíte. Je důležité si uvědomit, že jejich snahou není vás nachytat, ale dobře poznat. Chtějí o vás jednoduše zjistit co nejvíce informací. Je možné, že se vás zeptají na nějaké mimoškolní aktivity, zkušenosti z brigád a stáží apod. Uvědomte si, že zkušenost sbíráte třeba i díky koníčkům, kurzům a dalším činnostem, tak se nestyďte a pochlubte se.


Nezapomínejte na to, že na nejde o formální pohovor, ale o neformální rozhovor mezi dvěma lidmi, kteří se chtějí vzájemně oťukat.

Na co si dát pozor? Nejen na veletrhu

Na druhou stranu ale nikdy nepřehánějte, personalisté mají mnoho zkušeností a díky doplňujícím otázkám nebo vašemu neverbálnímu chování snadno poznají, že si vymýšlíte. To vám určitě body sebere. Cílem vašeho setkání tak nemá být nějaké testování, ale neformální rozhovor, během kterého se lépe poznáte a předáte si kontakty.

Pokud jste ze setkání trochu nervózní, pomozte si dobře upraveným životopisem, který si můžete nechat zkonzultovat v CV zóně na veletržní ploše. Hodit se vám budou taky tipy z pohovoru nanečisto díky odborníkům v Poradenském HUBu hned vedle. Ti vám poradí, jak rozhovory s personalisty zvládnout a jak se správně prezentovat.
Zanechte dobrý dojem

Jak už jsme naznačili výše, s personalisty se budete setkávat i po veletrhu na vstupním pohovoru. Jsou to oni, se kterými budete řešit všechny své současné i budoucí požadavky ohledně výše platu, náplně práce i pracovní doby. Proto je dobré na ně udělat dobrý dojem, aby si vás zapamatovali a až se příště setkáte, abyste pro ně nebyli jen jedněmi z mnoha, ale třeba Annou Novákovou nebo Petrem Novým.

Personalisté se za svůj život setkají se stovkami různých životopisů, ale jen několik vybraných uchazečů poznají osobně ještě před pohovorem. Využijte proto svou jedinečnou šanci se jim představit. Nalaďte se na pozitivní vlnu a běžte do toho – už 21. listopadu na Veletrhu JobChallenge!