Na Veletrhu JobChallenge se každý rok setkáváme se 7 typy studentů. Chcete vědět s kterými? A najdete se mezi nimi?

 

Střihači

Student Střihač k sobě potřebuje minimálně jednoho dalšího studenta, se kterým bude hrát Kámen, nůžky, papír o to, který z nich osloví zástupce na stánku. Jedná se o podobné typy jako „Já klepu, ty mluvíš“, které jste často potkávali na základce. Střihač je akorát transformován do starší podoby a je více soutěživý. Dvojice střihačů patří mezi efektivní návštěvníky veletrhu, protože se dokáží vyhecovat k oslovení většího množství firem, než kdyby na veletrh šli sami.

Sběrači propisek

Mezi soutěživé typy patří i Sběrači propisek, kterých je na veletrhu spousta. Poznáte je jednoduše podle několika tašek, tužek zastrčených po kapsách, ulepené pusy od bonbónů a pohledu šelmy, která vyhlíží další kořist – stánek, kde jsou další propagační předměty. Sběrači mezi sebou soutěží, kdo uloví více. Své trofeje si pak vystavují nad postel, nebo je po přepočítání vyhodí do koše. Pro sběrače jsme tento rok vymysleli novou výzvu. Ten sběrač, který nasbírá nejvíce vizitek od firem (které se mu při hledání práce budou hodit!) od nás dostane dárek! :)

 

Stydlíni

Mezi stydlíny patří ti, kteří se zdráhají oslovit zaměstnavatele a neví, co jim mají povídat. Často se jedná o studenty, kteří jsou šikovní a které by firmy bez váhání braly. Z této situace jsou dvě východiska. Stydlín by měl jít na veletrh s kamarádem, který mu dodá sebedůvěru, nebo jít na veletrh sám, ale udělat si před tím „přípravu“. Co by taková domácí příprava měla zahrnovat? Tisk životopisu v několika kopiích, nachystat si k němu povídání a sesumírovat si otázky pro zaměstnavatele.

 

Maximalisté

Pravým opakem Stydlínů jsou Maximalisté. Ti osloví co nejvíc firem, získají hodně kontaktů a účastní se všech soutěží. Maximalisté leží v krku Sběračům propisek, protože umí firmy zaujmout natolik, že jim darují i podpultové propagační předměty. Maximalisté odchází z veletrhu s několika vizitkami v kapse a pozváním na pohovor.

Sourozenci Ferdy mravence

To jsou ti, kteří jsou dobří v účetnictví, pracovali jako HR, jde jim C++, kámošovi pomáhají s marketingem a bavila by je i právničina. Pokácet strom? Uspořádat event? Naprogramovat aplikaci? No problemo! Ferdové se snaží všem zavděčit. Není na škodu umět od každého trochu a být všeumělem. Nezapomeňte ale na to, že firmy neočekávají za každou cenu hromadu znalostí z různých oborů, proto stačí, když se pořádně zaměříte na jeden, ve kterém se chcete uplatnit, a v něm se budete dále rozvíjet. Pro Ferdy by bylo nejlepší, kdyby se stali Hledači pokladů. Tím by si zajistili hvězdnou budoucnost.

Ti, co si jdou vyložit karty

Veletrh JobChallenge se dá pojmout i jako návštěva u kartářky. Tuto metodu využívají především prváci, kteří právě nastoupili na vysokou. Jedná se o metodu, kdy prvák přijde na veletrh a zkoumá, co by tak mohl dělat. Aktivně žádnou práci nehledá, ale chce si udělat přehled o tom, jaké pozice firmy nabízí a o jaké studenty mají zájem. Kartářka – teda Veletrh JobChallenge – mu nastíní, co všechno musí udělat, aby se vyhnul zdlouhavému hledání práce a získal princeznu a půl království k tomu. Zájemci o vyložení karet se zpravidla další roky vracejí a stávají se buď Maximalisty, nebo Hledači pokladů.

 

Hledači pokladů

Pokud patříte mezi Hledače pokladů, tak se připravte na to, že o vás bude rvačka. Správným Hledačem pokladů je ten, kdo má jasno ohledně své kariéry a ví, v jakém oboru a na jaké pozici by rád pracoval. Na veletrhu hledá ten nejcennější poklad – práci, ve které bude spokojený a která ho bude naplňovat. Hledače poznáte např. podle oblečení, které bude odpovídat business casual. Tento typ je ze strany firem velmi žádaný.

Tak do jaké kategorie byste zařadili sebe? Pokud vám tu nějaká chybí, tak nám ji i s popisem pošlete na soukupova@kariera.muni.cz. Vtipné a originální nápady rádi zveřejníme po veletrhu!