Jak řekl lord Chesterfield – i když se něco snažíme utajit, naše tělo nás většinou práskne. Toho jsou si vědomi nejen politici, manažeři, známé osobnosti, ale i personalisté. Oni a mnozí další moc dobře ví, jak tělem neprozradit lež, nejistotu, hněv a další emoce. Chcete i vy zasvětit do těchto tajů?

Co vám říká tělo o druhých

Většinu informací o druhých dokážete vyčíst ze čtyř částí těla – hlavy, ramen, kolenou a prstů. Za tvář mluví mimické svaly. Ramena mohou být široká nebo svěšená – rozdíl mezi sílou a slabostí je zřejmý. Překřížené ruce jsou znakem defenzivy – jako by si člověk vytvářel brnění. Když si naopak hodí ruce za hlavu a široce otevře hruď, je to znak sebevědomí. Člověk se nebojí žádného útoku. Kolena se projevují nejvíce, když sedíme. Pokud jsou pokrčená, naznačují, že jsme připravení se zvednout a vyrazit pryč. Pokud naopak člověk má jednu nohu přes druhou, koleno ostře vystrčené do prostoru, jako by se snažil zabrat co nejvíc místa (roztahuje se), ukazuje sebevědomí.

Zrádný pupík

Pupíkové pravidlo říká jednoduchou věc – kam směřuje pupík člověka, tam směřuje i jeho opravdový zájem. Když se tedy na pracovní poradě někdo natočí tělem ke dveřím, i když pořád pozoruje šéfa, má touhu odejít pryč. Nebo v hospodě přemýšlíte, jestli se tomu klukovi/té holce líbíte? Ověřte si, kam směřuje jeho/její pupík a zjistíte, o co aktuálně projevuje zájem.

Silná gesta vám dodají sebevědomí

Gesta mohou rozhodnout o tom, jestli budete na druhé působit silně, nebo zbaběle. Co ale víc, mohou rozhodnout i o tom, jak se budete cítit vy sami. Podívejte se na moc gest a na to, jak je využít. Silná gesta jsou všechna gesta, při nichž odhalujeme svoje tělo. Ukazujeme, že se nebojíme, neočekáváme útok a nemáme co skrývat. Silným gestem může být tzv. basketbalová věž – ruce rozpřažené od sebe, jako kdybyste chytali basketbalový míč. Čím dál jsou ruce od sebe, tím silněji gesto působí.

Slabým gestům se vyhněte

Opakem silných gest jsou ta slabá. Slabými gesty a postoji jsou všechny pozice, které nás dělají menšími, nutí nás chránit si naše tělo, nebo nás dokonce oslabují. Jednou z nejslabších pozic je tzv. fíkový list. Kdo stojí v pozici fíkového listu, ten si drží ruce před svým klínem. Ukazuje, že člověk se cítí nejistě a nepříjemně. Mezi další slabá gesta patří tření rukou/prstů, čištění nehtů, tření si krku (výraz velké nejistoty) a také kotníky obtočené kolem židle.

Jak poznat lháře?

Všimli jste si někdy, že váš kamarád si najednou začal sahat na nos, díval se bokem a změnil se mu tón hlasu? Tak to je dost pravděpodobné, že vám lhal. Tyto praktiky právě patří mezi časté maskování. Pokud chcete umět lépe odhalit lež, tak si zahrajte hru. Požádejte někoho blízkého, aby vám vyprávěl dva příběhy. Jeden, který je pravdivý a druhý, který je vymyšlený. Pozorujte vypravěče, jak se u toho chová, jestli se nevrtí a nehraje si s vlasy. Zkrátka zkoumejte rozdíly řeči těla při vyprávění a pokuste se odhalit, který byl smyšlený.

Pamatujte si však, že nelze odhalit jeden typ lháře – a to takového, který svým lžím opravdu věří.

Tělo mluví mnoha různými způsoby a my jsme vám představili jen několik z nich. Pokud vás tato tématika zajímá, doporučujeme podívat se na toto video