(aktualizováno 10.11.2021)

Jedním z vystavovatelů, kterého můžeš potkat na letošním Veletrhu práce Jobchallenge je firma Valeo. Než se k nim připojíš na online stánek, nabízíme ti exkluzivní rozhovor se systémovým inženýrem Janem Šalamounem, kterého jsme se zeptali na jeho pracovní zkušenost.

Jak se může student bez předchozích zkušeností dostat do společnosti Valeo? Jan Šalamoun u ní získal místo jako systémový inženýr ještě při studiu. Ve výběrovém řízení uspěl především díky svému zájmu o pozici i společnost. Jak pohovor probíhal, co jej po nástupu čekalo a jak zpětně hodnotí své vysokoškolské studium? Seznamte se s jeho kariérní cestou.

Doba čtení: 4 minuty  

Nyní jste již zaměstnaný na plný úvazek a získáváte praktické zkušenosti každý den. Jak se díváte na své studium – připravilo Vás na nástup do práce?

Po studiu VUT v Brně jsem byl připraven skvěle. Koncepce studia na fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií bylo super. Studoval jsem obor biomedicíny a učitelé, přednášející i cvičící byli skvělí. To, co se naučíte, odpovídá tomu, co se od vás očekává po nástupu do práce.

Jaké konkrétní dovednosti a schopnosti jste se v průběhu studia naučil?

Nejdůležitější, co se na vysoké škole naučíte, je samostatné řešení problémů. Zjistíte, jak vyhledávat materiály, které potřebujete, i jak se domluvit s lidmi, kteří vám mohou pomoci. Důležité také bylo, že jsme absolvovali spoustu cvičení, pro které jsme zpracovávali protokoly. Připravilo mě to na zpracovávání různé dokumentace, nalézání konkrétních informací v dlouhých textech, strukturování informací a jejich předávání dál tak, aby byly co nejjednodušší a pochopitelné pro ostatní.

Kromě obecných dovedností byly a stále jsou pro mou práci důležité základy programování a matematicko-fyzikální znalosti, které jsem si během studia osvojil.

Zažil jste během svého studia něco, co vám usnadnilo přerod ze studenta na zaměstnance?

Vyjel jsem na Erasmus+ do Finska. Benefitem bylo, že jsem si zkusil práci v mezinárodním kolektivu, zdokonalil jsem si angličtinu a naučil jsem se pracovat s vědeckými informacemi v jiném jazyce, což mi ve Valeo velmi pomohlo. Zde je hlavním jazykem angličtina a máme spoustu kolegů z různých koutů světa.

Jak vypadala vaše cesta do společnosti Valeo?

Začal jsem dohodou o pracovní činnosti na poloviční úvazek ještě při studiu. Po studiích na FEKT VUT jsem šel studovat ještě do Prahy na VŠE obor podnikání. Právě při studiu v Praze jsem se do Valeo dostal. Po půl roce jsem se rozhodl, že chci pokračovat v práci pro tuto společnost a přešel na plný úvazek. Pracoval jsem ale jen 75 % pracovní doby, abych zvládal dokončit studium.

V tomto režimu jsem fungoval asi rok a půl a poté jsem přešel na klasickou pracovní dobu. Je super, že Valeo umožňuje mladým lidem, jako třeba mně, věnovat se při práci i dalším činnostem.

Co vás čekalo při výběrovém řízení?

Když jsem nastupoval na DPČ, absolvoval jsem rozhovor se svým budoucím nadřízeným. Bavili jsme se o mých dovednostech a zkušenostech. Tehdy jsem neměl žádné, ale nevadilo to. Nadřízený mi vysvětlil, co bude náplní mé práce a co mě po nástupu čeká. Druhý den mi zavolali z HR, že o mě mají zájem.

Při přestupu na plný úvazek jsem přešel do jiného týmu, protože v mém původním nebyla vhodná volná pozice. Opět jsem absolvoval pohovor. Tentokrát, ale nebyl o tom, co už umím, nebo co vím z minulosti, ale kam bych chtěl do budoucna směřovat. Nabídli mi více pozic a já si mohl vybrat. Když se člověk ve Valeo osvědčí, tak nemá problém.

Neměl jste žádné pracovní zkušenosti. Musel jste splnit nějaké jiné požadavky, abyste byl vhodným kandidátem?

Jakýkoliv úspěšný absolvent VUT tyto požadavky splní. Stačí, co se naučí na vysoké škole a pak je důležité, aby se práci chtěl věnovat a měl opravdový zájem. Valeo vám umožní se rozvíjet a poskytne vám spoustu prostoru pro vzdělávání.

Vzpomínáte si na své první dny ve společnosti Valeo?

První dva dny bylo přijímací školení. Novým zaměstnancům, včetně mně, vysvětlovali, jak fungují systémy, jaká je pracovní doba, co se může a musí nebo jaké benefity máme k dispozici.

Po prvních dvou dnech jsem pak nastoupil na svou pozici. Ve Valeo je velmi mladý a přátelský kolektiv. Zároveň pracujeme v open space kancelářích, takže jakékoliv potíže se mnou ostatní hned vyřešili.

Působíte nyní na stejné pozici, na jaké jste začínal?

Ano. Celou dobu pracuji jako systémový inženýr. Kariérní posun ale určitě možný je. Můžete například vést vlastní tým, nemusíte se posouvat jen napříč různými pozicemi.

Jak se můžete kariérně rozvíjet?

Máme pravidelná školení, která si můžeme na začátku roku vybrat. Každý pracovník má svůj vlastní rozpočet na rozvoj a určuje si, co ho zajímá. Navíc ve vývoji máte neustále možnost pracovat na nějakých nových projektech. Pokud byste chtěli začít pracovat na něčem, čemu ještě nerozumíte, dostanete prostor se nejdříve v dané oblasti vzdělávat. Například čtením článků, seznámením s novým programovacím jazykem a podobně.

Obdobně to funguje s jazykovými kurzy. Ústředním jazykem ve Valeo je angličtina. Hodiny jazyka tak nejsou benefitem, ale spíše slouží k podpoře dobré komunikace a pokud se potřebujete dostat na vyšší úroveň, pomohou vám s tím.

Co byste doporučil studentům a absolventům, kteří se připojí na Veletrh práce JobChallenge?

Každý člověk by si měl již při studiu posledních ročníků vybrat část studia, která ho nejvíce baví a začít se v ní intenzivněji rozvíjet. Studium na vysoké škole vás připravuje obecně na více oblastí, a proto je důležité si vybrat jednu konkrétní a jít více do hloubky. Zaměřte se na něco, co vám dává smysl.

Proč by měli studenti a absolventi navštívit online stánek společnosti Valeo?

Valeo je kvalitní firma, která má stabilní zázemí, protože působí po celém světě. Je to zajímavá práce a budete neustále podporováni ve svém rozvoji a práci. Navíc máme velmi dobrou kantýnu. 

 

 

Jan Šalamoun

Systémový inženýr pro přední detekční kamery

Jan Šalamoun se po gymnáziu rozhodl pokračovat s technikou a nastoupil v roce 2013 na VUT, kde studoval Biomedicínské inženýrství a bioinformatiku na Fakultě elektrotechniky (FEKT). Do magisterského programu nastupoval na stejný obor. Mezitím si "odskočil" na Erasmus na University of Eastern Finland. Aby toho nebylo málo, po úspěšném zakončení studia na VUT se Jan přestěhoval do Prahy, kde si dostudoval inženýrský titul i na VŠE v oboru Podnikání a právo. A právě při škole se začal zajímat o firmu Valeo, která nabízí studentům částečný úvazek, aby měli čas i na školu. I proto byla volba po dokončení druhého titulu jasná a Jan nastoupil do pražského vývojového centra Valeo na plný úvazek. Nyní pracuje na pozici Systémového inženýra, který má za úkol vymýšlet algoritmy pro chytrá a autonomní auta.