Pracovní nabídky na každém rohu, spousta zaměstnavatelů a užitečné známosti. To byly hlavní důvody pro návštěvu veletrhu. Mimo to jste si mohli užít pořádnou kupu zábavy – mnoho z vás odcházelo domů s tetováním na ruce, selfíčkem s nesmrtelnou dvojkou Patem a Matem (a to chceš!), vítězstvím ve stolním fotbálku nebo cennými informacemi z TALK shows, které poodkryly soukromí a pracovní zvyky 12 firem.

Na veletržní ploše jste se letos mohli osobně seznámit s až 126 vystavovateli. Ať jste se jich rozhodli navštívit jakékoliv množství, určitě jste získali dostatek kontaktů a zajímavých informací, které vás posunou kariérně dál.

Protože setkávání s personalisty není jen tak, tak k odpočinku i vstřebání všech informací jste měli k dispozici chill-out zóny. A protože české přísloví praví, že s jídlem roste chuť, nechyběly ani stánky s občerstvením. Ty snad podpořily vaši vášeň k prozkoumání výstavní plochy. „Je super, že je více možností, jak strávit veletržní den, než jen navštěvováním stánků firem,“ okomentovala svůj zážitek studentka VUT v Brně Marie Ryšková.

Překvapení číhalo na všechny slečny – k dispozici byl beauty koutek, kde se mohly přikrášlit s kosmetikou Mary Kay. Zlatým hřebem dne se stalo vyhlášení veletržní soutěže, ve které jste mohli získat například Instax, dron anebo Apple Watch. V ideálním případě jste tedy odcházeli nejen s vizitkami v kapse a tetovačkou na zápěstí, ale také s jednou z krásných výher.

 

Odpovědi jste získali nejen na ploše, ale i v HUBu

Součástí  veletržní plochy byl stejně jako loni Poradenský HUB. Ten tu byl pro ty, kteří si nevěděli rady – ať už se svým uplatněním, představením personalistům nebo sami se sebou a váhali, na kterou pozici, či do které firmy, by se nejvíce hodili. Právě dotazy na to, jak se mohou uplatnit v oboru, který studují, patřily mezi nejčastější otázky, které psychologové v Poradenském HUBu řešili.

Kromě toho pomáhali těm, kteří se zdráhali oslovit své favority mezi vystavovateli. „Zajímali se, jak začít small talk s danou firmou, jak se dostat na výběrové řízení, o kolik si říct, jak podat informaci, že mají zdravotní komplikace a podobně,“ popsala výběr častých otázek jedna z psycholožek v Poradenském HUBu Pavla Horáková. Rozhovor s personalistou jste si pak mohli přímo na místě vyzkoušet nanečisto.

Jelikož je JobChallenge především pro studenty a čerstvé absolventy, není náhodou, že se někteří z vás obávali toho, jak je personalisté budou brát, když zjistí, že zatím nemají žádné praktické zkušenosti. Jak vás ale ujistili v Poradenském HUBu, vystavovatelé nehledají na veletrhu už vyškolené pracovníky s letitou praxí, ale právě nové mladé posily do svých týmů, které rádi zaučí.

Už víte, jak na to správné CV

Tomu, jak má vypadat dokonalý životopis, se věnovali veletržní personalisté hned vedle v CV zóně. Víte, co byste v něm neměli vynechat? Určitě se vám vyplatí zdůraznit své dovednosti a u svých předchozích zkušeností uvést i krátký popis, co přesně jste dělali. Právě dovednosti, jazyky a zkušenosti jsou pro personalisty ve vašem CV nejdůležitější.

Pokud zkušeností mnoho nemáte, přidejte do životopisu svou závěrečnou práci a její téma, čímž ukážete firmě svou specializaci. Na druhou stranu neuvádějte v CV svou celou adresu, ani datum narození. Kromě dobrého obsahu je třeba nezanedbat také formu životopisu – měl by být přehledný a jasný, ale také trochu ozvláštněný třeba ikonkami, nebo doplňkovou barvou. Myslete ale na to, že méně je někdy více.

 

Děkujeme, že jste si veletržní den užili spolu s námi a těšíme se opět na viděnou za rok na brněnském výstavišti! Pokud už teď máte nějaké nápady, jak veletrh ještě zlepšit a co vám na něm třeba chybělo, dejte nám vědět tady.