Pracovní nabídky na každém rohu, spousta zaměstnavatelů a užitečné známosti. To byly hlavní důvody pro návštěvu veletrhu. Mimo to jste si mohli užít pořádnou kupu zábavy – mnoho z vás odcházelo domů s tetováním na ruce, selfíčkem s nesmrtelnou dvojkou Patem a Matem (a to chceš!), vítězstvím ve stolním fotbálku nebo cennými informacemi z TALK shows, které poodkryly soukromí a pracovní zvyky 12 firem.
Na veletržní ploše jste se letos mohli osobně seznámit s až 126 vystavovateli. Ať jste se jich rozhodli navštívit jakékoliv množství, určitě jste získali dostatek kontaktů a zajímavých informací, které vás posunou kariérně dál.
Protože setkávání s personalisty není jen tak, tak k odpočinku i vstřebání všech informací jste měli k dispozici chill-out zóny. A protože české přísloví praví, že s jídlem roste chuť, nechyběly ani stánky s občerstvením. Ty snad podpořily vaši vášeň k prozkoumání výstavní plochy. „Je super, že je více možností, jak strávit veletržní den, než jen navštěvováním stánků firem,“ okomentovala svůj zážitek studentka VUT v Brně Marie Ryšková.
Překvapení číhalo na všechny slečny – k dispozici byl beauty koutek, kde se mohly přikrášlit s kosmetikou Mary Kay. Zlatým hřebem dne se stalo vyhlášení veletržní soutěže, ve které jste mohli získat například Instax, dron anebo Apple Watch. V ideálním případě jste tedy odcházeli nejen s vizitkami v kapse a tetovačkou na zápěstí, ale také s jednou z krásných výher.
Součástí veletržní plochy byl stejně jako loni Poradenský HUB. Ten tu byl pro ty, kteří si nevěděli rady – ať už se svým uplatněním, představením personalistům nebo sami se sebou a váhali, na kterou pozici, či do které firmy, by se nejvíce hodili. Právě dotazy na to, jak se mohou uplatnit v oboru, který studují, patřily mezi nejčastější otázky, které psychologové v Poradenském HUBu řešili.
Kromě toho pomáhali těm, kteří se zdráhali oslovit své favority mezi vystavovateli. „Zajímali se, jak začít small talk s danou firmou, jak se dostat na výběrové řízení, o kolik si říct, jak podat informaci, že mají zdravotní komplikace a podobně,“ popsala výběr častých otázek jedna z psycholožek v Poradenském HUBu Pavla Horáková. Rozhovor s personalistou jste si pak mohli přímo na místě vyzkoušet nanečisto.
Jelikož je JobChallenge především pro studenty a čerstvé absolventy, není náhodou, že se někteří z vás obávali toho, jak je personalisté budou brát, když zjistí, že zatím nemají žádné praktické zkušenosti. Jak vás ale ujistili v Poradenském HUBu, vystavovatelé nehledají na veletrhu už vyškolené pracovníky s letitou praxí, ale právě nové mladé posily do svých týmů, které rádi zaučí.
Tomu, jak má vypadat dokonalý životopis, se věnovali veletržní personalisté hned vedle v CV zóně. Víte, co byste v něm neměli vynechat? Určitě se vám vyplatí zdůraznit své dovednosti a u svých předchozích zkušeností uvést i krátký popis, co přesně jste dělali. Právě dovednosti, jazyky a zkušenosti jsou pro personalisty ve vašem CV nejdůležitější.
Pokud zkušeností mnoho nemáte, přidejte do životopisu svou závěrečnou práci a její téma, čímž ukážete firmě svou specializaci. Na druhou stranu neuvádějte v CV svou celou adresu, ani datum narození. Kromě dobrého obsahu je třeba nezanedbat také formu životopisu – měl by být přehledný a jasný, ale také trochu ozvláštněný třeba ikonkami, nebo doplňkovou barvou. Myslete ale na to, že méně je někdy více.
Děkujeme, že jste si veletržní den užili spolu s námi a těšíme se opět na viděnou za rok na brněnském výstavišti! Pokud už teď máte nějaké nápady, jak veletrh ještě zlepšit a co vám na něm třeba chybělo, dejte nám vědět tady. |