Spojit studium se zkráceným úvazkem mi dalo náskok před dalšími absolventy, říká Matěj Sedláček z NOTINO

Vysoká škola mi dala schopnost chápat věci v kontextu. S Matějem Sedláčkem o jeho cestě ze studenta MENDELU až do NOTINO.

12. 10. 2023

Bez popisku

Co Vám dalo studium VŠ?

Studium na VS (PEF MENDELU) mi dalo v první řadě samostatnost, v té druhé spoustu zážitků a kamarádství na celý život. Po přechodu ze střední školy, kdy učitelé studentům pomáhají k úspěšnému dokončení studia se najednou ocitnete v prostředí, kde je úspěch otázkou jen vašeho úsilí, znalostí a schopností jednou za čas se učivo prostě naučit. Na VŠ se můžete spolehnout jen na svůj výkon, a to je něco, co se vám do života bude hodit. Oblast, kterou často VŠ ve svých materiálech neuvádějí, a je neméně důležitá. je obrovské množství zážitku na poli akademickém i mimo nej, která tvoří přátelství trvající několik hodin, ale i několik desítek let.

Jak Vás studium připravilo na praxi?

Vysoké školy mají několik programů, jak přibližovat praxi a zahrnovat ji do svých studijních oborů. Hostuji externí lektory, lidi s reálnými zkušenostmi z oboru nebo zařazují předměty zaměřené na konkrétní problematiku. Volba, jestli se opravdu chcete připravit na praxi je jen na vás. Osobně jsem zvolil cestu spojeni studia se zkráceným úvazkem v IT firme, která mi dala náskok před dalšími absolventy, kteří ten rok VŠ opouštěli. Na trhu práce byla praxe a pracovní historie znatelnou výhodou.

Co za studia se Vám aktuálně v praxi hodí?

Velmi zaleží na oboru, který si po VŠ vyberete. Každému se bude hodit něco jiného. Pro mé na pozici Sales/Management byla nejdůležitější schopnost si jednotlivé předměty spojit do celku. Z každého jsem si odnesl par pouček a nástrojů, které nyní v praxi uplatňuji. Kdybych se je učil odděleně a nechápal velký obrázek, nedávali by mi jednotlivé nástroje smysl. Když to řeknu zjednodušeně. VŠ mi dala schopnost chápat věci v kontextu a nedívat se na ne jako na oddělené oblasti.

Proč je dobré být při studiu aktivní?

Každy rok vyjde vysokou školu asi 60 tisíc absolventu. Rozdíl mezi absolventem, který bude úspěšný a neúspěšný často determinuje velmi tenká hranice. Tato tenká hranice je z velké části ovlivněná právě aktivitou. V poslední době jsem prošel desítkami pohovoru se studenty a absolventy VŠ. Zkušenosti studentů při získávání prvního full-time zaměstnání jsou srovnatelné. Co úspěšné kandidáty odlisuje je jejich pro-aktivní mindset a chuť udělat něco navíc. Být aktivní při studiu vám pomůže získat relevantní první pracovní pozici ovlivňující celý váš kariérní život.

Proč se studentům vyplatí přijít na veletrh JobChallenge 2023?

Vyber vhodného zaměstnání po VŠ není lehká záležitost. JobChallange shromažďuje nabídky tech nejzajímavějších firem na trhu, dá vám přehled o pracovních příležitostech a otevře vám dveře do produktivního veku.

Další krok je jen na vás. Notino tam bude. Tak se za námi stavte!
Stánek č. 23

Profil NOTINO


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info